Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krmení křečka

3. 2. 2007
Ať už si zvolíme menší křečíky či většího křečka, skladba potravy je vlastně stejná. Protože je křeček všežravec (nikoliv býložravec, jak si mnoho lidí myslí), je potřeba mu zajistit dostatečně pestrou stravu.

Největší část jídelníčku bude tvořit rostliná potrava, ale nesmíme zapomínat ani na potřebné živočišné bílkoviny.

Hlavní součást křeččího jídelníčku tvoří semena - obilí (pšenice, oves), slunečnice, kukuřice, hrách... Semínka můžeme koupit již jako namíchanou směs. Občas můžeme také přidat ořechy či mandle, ale opatrně - obsahují hodně tuku (stejně jako slunečnice) a všichni křečci mají sklon k tloustnutí.

Také kvůli obrušování zubů je dobré občas přidat kousek tvrdého chleba - ale pozor, aby byl opravdu dobře usušený a bez plísně.

Další částí bude ovoce a zelenina - nejen nejběžněji podávaná mrkev, ale také rajče, okurek, jablko, hruška. Ale pozor! Čerstvá zelenina a ovoce se rychle kazí, takže dáváme jenom malé kousky, které křeček hned sní, aby si je neukládal - jak je křeččím zvykem - do zásobárny, kde by se zkazily.

Občas můžeme přidat také trávu, musíme však dávat pozor na to, kde ji natrháme - i malé množství hnojiva nebo jiného postřiku může být křečkovi životně nebezpečné.

Nesmíme zapomenout ani na živočišné bílkoviny. Zaředíme tedy do křečkova jídelníčku také maso - buď to může být hmyz (mouční červi atd.) nebo i vařené netučné maso. Občas ho můžeme nahradit i sušeným krmivem pro rybičky nebo granulemi pro psy. Dalším zdrojem živočišných bílkovin, za který vám bude křeček vděčný, je např. tvrdý sýr nebo vařené vejce (bílek).

Občas je dobré křečkovi přidat minerální doplňky pro hlodavce nebo mu koupit nějakou tu zdravou dobrotu.

Nikdy nedávejte křečkům najednou velké množství krmiva, zvláště toho, které se může zkazit. Oblíbeným sportem všech křečků je totiž křečkování - schovávání si jídla na "horší časy" - a tak by se mohlo snadno stát, že bude mít zásobárnu plnou kazícího se jídla, které v lepším případě znečistí jeho obydlí, ale v horším případě, když ho křeček sní, může ohrozit jeho zdraví. Proto je důležité tyto jeho zásobárny občas zkontrovat a vybrat mu z nich to, co by se mohlo kazit. Semínka mu tam nechejte - bude spokojený a vy taky.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář