Chovná zařízení
Klece
Výběr klecí na našem trhu je dostačující, není problém koupit klec i větší velikosti. Je však nutné říci, jedinou výhodou, které klece mají, je dobrá uchycení větví ke šplhání a napáječky. Vyráběné klece jsou totiž opatřeny částí z plastu, který osmáci snadno záhy prokoušou. Mimo to je plastové i dost nízké a osmáci hobliny (které podestýláme) svým pobíháním a hrabáním vyhážou do okruhu téměř jednoho metru od klece. U větších klecí je navíc vzdálenost drátů tak velká, že jimi mohou volně procházet mláďata. Menší klece jsou sice v tomto směru v pořádku, ale prostor pro zvířata je v nich naprosto nedostačující.Pořídíme-li přesto snadno dostupnou klec, musíme počítat s některými nutnými úpravami. Pokud neplánujeme odchov mláďat, bude stačit, vyměníme-li plastové dno za skleněnou nádržku dostatečné výšky. Jistě nám ji na zakázku specializovaní sklenáři vyrobí. Na tu pak nasadíme drátěný zbytek klece a máme jistotu, že nám zvířata neutečou prokousaným otvorem v plastovém dně a i okolí klece bude čistší. Zároveň nám zůstává výhoda dobrého uchycení větví i prkének k odpočinku. Počítáme-li však s odchovem mláďat, je vhodné zvolit jiný druh ubikace. V opačném případě se vystavujeme riziku neustálého hledání a odchytávání osmáčích miminek po bytě.

Vitríny
Velice praktickým zařízením pro chov osmáků jsou vitríny. Jsou-li profesionálně zhotovené, jsou navíc velice efektním bytovým doplňkem, který si v ničem nezadá například s akváriem. Další jejich nespornou výhodou je i to, že je můžeme v bytě umístit na konkrétní místo a rozměry i tvar přizpůsobit. Jejich plus je i v tom, že méně narušují běh domácnosti znečišťováním okolí podestýlkou i zbytky potravy, minimalizují pach zvířat a částečně i snižují hlučnost osmáků. Konstrukce vitrín je různá, obvykle se jedná o zhotovenou ubikaci, ve které je většina stěn nahrazena sklem, skleněné bývá i dno. Skla jsou k sobě buď slepená, nebo jsou spojená příchytkami. Nejvhodnějším materiálem stropu je perforovaný plech, aby zvířata měla dostatek vzduchu. Otevírání přední stěny je možné vyřešit několika způsoby. Jednak je možné udělat otevírání (podobně jako u dveří či oken) na panty. Ty pak můžeme nechat umístit po straně a přední stěna se otevírá podobně jako dveře – tento způsob má výhodu ve snadné dostupnosti vnitřku ubikace a také v tom, že není třeba po otevření stěnu přidržovat. Nevýhodou je poměrně snadný útěk chovanců i při sebenepatrnější manipulaci (krmení, doplňování napáječek apod.). Druhou možností je umístění pantů u stropu vitríny. V tomto případě se přední stěna otevírá směrem nahoru, musíme ji přidržovat, případně při delší manipulaci řešíme její stálou polohu nějakou zarážkou. Tento způsob otevírání je výhodnější, zvířata nemají tolik možností útěku. Je však nutné z mnoha důvodů (především pak čistoty) nechat v dolní části přibližně 10 cm pevných a teprve nad nimi otevírací stěnu. Další, snad nejvhodnější, možností je řešení přední stěny posuvnými skly (podobně jako u knihoven). Máme-li navíc zvenku přístupné výsuvné šuplíky na čištění a výměnu podestýlky a dobře vyřešený systém napáječky s doplňováním zvenčí, velmi nám to usnadní veškerou obsluhu zvířat. Zadní, ale i boční stěny vitríny je dobré upravit - k povrchové úpravě můžeme použít dřevo (větve i prkénka), kůru stromů, ale i kameny, tak, aby výsledek byl co nejvěrohodnější napodobeninou přírodního prostředí a zároveň umožňoval zvířatům dostatek podnětů i možností pohybu. Z tohoto důvodu i ve vnitřním vybavení vitríny nesmějí chybět kmeny, či větve stromů. Osmáci jich kromě šplhání využijí k ohryzu - obrušují si tím zuby a přitom si doplňují potravu o třísloviny obsažené ve dřevě. Přesto předkládáme pravidelně osmáků k ohryzu čerstvé větvičky. V obchodech běžně dostupné úkryty jako plastové či dřevěné domečky sice osmáci rádi využívají, jejich životnost je však minimální. Osmáčím zubům dokážou odolat pouze napodobeniny kamenných jeskyněk z betonu. Jako vhodnější do vitrín se jeví přirozené přírodní materiály, které, pakliže je zvířata již příliš zničila, pravidelně obměňujeme. Velmi efektní jsou stromové dutiny (nejlépe z listnatých tvrdých stromů), které zvířata využívají jako přirozené úkryty. I u nich je však třeba počítat s občasnou výměnou.

Akvária
Poměrně často se u chovatelů osmáků degu setkáváme s využitím vyřazených akvárií. Proti použití akvárií nelze nic namítat, při dodržování některých pravidel jsou poměrně vhodnou alternativou. Především musí být skleněná nádrž prostorná, aby umožňovala zvířatům dostatek pohybu. Její výška v tomto případě nemá být přílišná, protože vysoké akvárium špatně větrá a mikroklima uvnitř nádrže se rychle zhoršuje. Ale i při použití nižších akvárií je třeba čistit ubikaci častěji než při použití např. klece. Nádrž je nutné shora dobře krýt prodyšným materiálem - můžeme použít perforovaný plech, pletivo apod. Vnitřek akvária vystýláme opět nejlépe hoblinami nebo slámou, důležité je umístění dostatečného množství větví a úkrytů, aby se zvířata nenudila. V případě použití akvária vzniká problém s napáječkou - miska na vodu není vhodná, dochází ke znečišťování vody, navíc odpařováním se příliš zvyšuje vlhkost. Napáječky, které se přichycují na sklo přísavkou, nejsou dostatečně odolné proti zubům -jejich gumové části brzy osmáci zlikvidují. Jsou v zásadě možná dvě řešení. Buď si necháme ve sklenářství provrtat do akvária malý otvor po straně, kterým pak do nádrže prostrčíme pouze odolný kovový či skleněný ventilek napáječky a zbytek necháme vně, nebo napáječku nějakým způsobem uchytíme k plechovému víku akvária, samozřejmě tak, aby byla pro zvířata dostupná. Obě možnosti jsou přeci jen trochu technicky náročnější. Výhodou je, že akvárium znemožní vypadávání podestýlky a zbytků potravy, částečně také sníží hluk, který zvířata dělají. Pevné stěny akvária také chrání osmáky před průvanem, který může způsobit nachlazení a další zdravotní komplikace. Akvárium nám navíc dovoluje zvířata dobře pozorovat z více úhlů.

Profesionální nádrže typu Velaz
I v obchodech se občas můžeme setkat s ubikacemi pro zvířata typu Velaz, které jsou konstruovány pro větší chovy především myší i potkanů. Jedná se o plastové bedny, které jsou shora kryty drátěným víkem. To je již uzpůsobeno pro umístění napáječky i nasypání krmných granulí pro hlodavce. Pro osmáky se však tyto ubikace nehodí. I největší typ (používaný pro potkany) je příliš nízký na to, aby do něj bylo možné umístit nějaké šplhací větve. navíc plastová nádrž je možná konstruována pro potkany, ale osmáčím zubům neodolá. Tyto nádrže pro chov a držení osmáků nelze doporučit.
Voliéry
Voliéry jsou v obecném smyslu chápány jako velké klece, kam mohou vstupovat i chovatelé ( Pokud někdo vytvořil tak velkou voliéru, tak mi prosím pošlete fotky ). Pro osmáky je budování takto velkých zařízení , ale je samozřejmě možné vytvořit pro osmáky voliéru menších rozměrů, kam se nevejdeme, je však přesto zhotovena námi nebo na zakázku a není to tedy průmyslově vyrobená klec. Konstrukce voliéry musí být taková, aby osmákům plně vyhovovala svým prostorem, neumožňovala útěk a zároveň nám poskytovala i možnost péče o naše svěřence. Velikost voliéry volíme podle našich bytových možností , Nejméně pak 60 x 60 x 100 cm. Můžeme ji konstruovat na výšku (tj. výškový rozměr 100 cm), ale i tak, že 100 cm bude délka nebo hloubka voliéry. Základním materiálem pro ní pak bude kov, případně je možná konbinace se sklem. Základní konstrukce může být z jeklů nebo kovových trubek, jednu nebo dvě stěny je vhodné z pevného, odolného materiálu (pozinkovaný plech apod.). Možné je i použití ne zcela odolných materiálů (překližka, dřevo), které chráníme pletivem pletivem. Ostatní stěny zhotovujeme nejčastěji i z jemnějšího pozinkovaného pletiva, případně kovových mříží s malými mezerami mezi jednotlivými dráty (kvůli mláďatům). Strop voliéry je pevný. Do voliéry je nutné pořídit hlubší plechovou nebo plastovou nádobu na podestýlku. Samozřejmě musí mít stejné rozměry jako dno voliéry a je praktické, můžeme-li ji vytahovat jako šuplík předem vyřešeným otvorem, aniž bychom přitom museli rozebírat voliéru či její vnitřní vybavení. Dvířka je dobré umístit tak, aby se nám zvířata dobře obsluhovala. K těmto účelům jsou velmi praktická dvojitá dvířka, kdy pro běžné krmení otevíráme pouze jednu část, při větších zásazích do voliéry (např. výměna větví apod.) použijeme obě části dvířek. Do voliéry umístíme samozřejmě větve či menší stromy (podle velikosti voliéry) na šplhání, odpočívací prkénka, úkryty apod. Neměla by chybět napáječka.

Komentáře
Přehled komentářů
That means you'll see some supplemental features and have access to additional channels where you can pick up visibility, without having to make nous of some confused, handbook migration process. https://googlec5.com
נערות ליווי
(HenryNefly23453, 18. 6. 2022 11:58)
"When I initially commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I recieve four emails with the same comment. Is there a way you are able to remove me from that service? Thank you!"
https://vie-girls-israily.gq/news/nettsalzsuppli
osmak
(petra, 14. 12. 2007 13:38)
o osmakovi tedy nic moc mohli by ste tam dat nejake obrazky
Ahoj
(Markéta, 18. 5. 2007 17:28)
Já mám Akvárko je dost velké a když přemluvím rodiče tak mi tam dají zvrchu pletivo
Zatím osmáka nemám ale přemlouvám rodiče
How to buying Google
(DavidKnogs, 25. 12. 2022 22:43)